You are currently viewing Jak przygotować Mikołaja ze skarpetek?

Jak przygotować Mikołaja ze skarpetek?

Nadszedł właśnie czas, w którym dekorujemy swoje domy ozdobami utrzymanymi w zimowo-świątecznym klimacie. Wśród zimowych dekoracji często spotykamy się z motywem skarpetki. Uwielbiamy robić sobie klimatyczne zdjęcia w ciepłych, modnych skarpetkach, które podkreślają świąteczną atmosferę. Skarpetki często wiszą nad kominkiem jako symbol oczekiwania na świętego Mikołaja, który chętnie wypycha je po brzegi słodkimi upominkami. Niezwykle efektownym sposobem na udekorowanie przestrzeni jest stworzenie podobizny Mikołaja ze skarpetek. Jest to prosta czynność, która pobudza kreatywność i przynosi niesamowite efekty.

Jak przygotować Mikołaja ze skarpetek?

1. Do wykonania tej ozdoby potrzebne będą: para czerwonych skarpetek (bawełniane, z długim ściągaczem), ryż, jasny filc, okrągły przedmiot (miska, talerz), marker, biały materiał (najlepiej sprawdzi się plusz), mocna gruba nić, klej na gorąco, wypełniacz silikonowy, szpilki, biały pompon oraz igła z nitką.

2. Jak najdokładniej wypełniamy jedną ze skarpet za pomocą ryżu. Nie przekraczamy linii pięty.

3. Odcinamy ściągacz, a pozostałą, wypełnioną ryżem część zszywamy.

4. Zaszytą skarpetkę wypełnioną ryżem wkładamy w drugą ze skarpet. Należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce zszycia pozostało na górze.

5. Formujemy pożądany kształt i dokładnie naciągamy zewnętrzną skarpetkę.

6. Związujemy skarpetkę za pomocą grubej nici i odcinamy ściągacz.

7. Na białej tkaninie za pomocą okrągłego naczynia i markera odrysowujemy półkole, które następnie wycinamy.

8. Powstałe półkole będzie brodą Mikołaja. Materiał można podszyć lub “złapać” szpilkami, aby się nie strzępił i przybrał oczekiwany kształt.

9. Przyklejamy brodę do czerwonej podstawy ze skarpetek i ryżu za pomocą kleju na gorąco, tak aby sięgała aż do “ogonka”, który powstał przy związaniu skarpetki nicią.

10. Z filcu wycinamy koło, które dookoła obszywamy tak, aby było możliwe ściągnięcie materiału. Do środka wkładamy wypełniacz silikonowy, formujemy nos Mikołaja, ściągamy nicią i dokładnie zszywamy.

11. Kolejnym krokiem jest wykonanie czapki Mikołaja. Jeden z odciętych ściągaczy przewracamy na lewą stronę, wyrównujemy, wywracamy na prawą stronę, wypełniamy wybranym przez nas wypełniaczem (wata, kulka silikonowa). Mocno ściągamy nicią i zszywamy.

12. Naklejamy czapkę za pomocą kleju na gorąco. Czapka ma sięgać aż do białej brody. Z drugiego ściągacza formujemy opaskę. Montujemy ją do czapki za pomocą kleju na gorąco bardzo blisko brody, może nawet na nią zachodzić.

13. Za pomocą kleju na gorąco montujemy filcowy nos. Układamy go tak, aby stykał się z opaską ze ściągacza.

14. Na czubku czapki montujemy biały pompon. Używamy do tego kleju na gorąco. Nasz Mikołaj jest gotowy.

Mikołaj ze skarpetek to efektowny akcent, który podkreśli świąteczną atmosferę i sprawdzi się również jako upominek dla miłośników ręcznie wykonanych ozdób. Mikołaja można dodatkowo ozdobić wedle własnego uznania za pomocą naklejek, kokardek czy cekinów.

Dodaj komentarz